Na tomto webu jsou pro využití reklamy používány soubory cookie. Procházením tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím
Další informace

Hawker - Hillson FH 40 Hurricane

Hawker - Hillson FH 40 Hurricane













Hillson FH 40

Motor:řadový kapalinou chlazený dvanáctiválec do V Rolls-Royce Merlin III o výkonu 1 030 hp
Rozpětí:12,20 m obě křídla
Délka:9,59 m
Výška:3,96 m
Nosná plocha:47,86 m²
Hmotnost:2 220 kg
Vzletová hmotnost:3 328 kg
Maximální vzletová hmotnost:4 950 kg
Maximální rychlost:468 km/h
Cestovní rychlost:-- km/h
Výzbroj:byla demontována
Dolet:800 km
Maximální dolet:2 300 km s 1 682 litry paliva
Dostup:-- m
Posádka:1

    Na začátku 40.let byli konstruktéři firmy Hillson, zaneprázdněni problémem s vytvořením stíhačky se zkráceným vzletem a přistáním. K pracem přibrali W.R. Chowna, který předtím pracoval ve firmě Blackburn Aircraft. Chown zaměřil pozornost na podle některých překonaný dvouplošník. A důvod byl, že takové letadlo mohlo využívat letiště s malou vzletovou dráhou. Pro práce na tomto typu bylo letadlu dáno označení Bi-Mono, jednalo se o malý jednomístný dolnoplošník s pomocným odhazovatelným křídlem. Letadlo bylo poté zkoušeno v aerody-namickém tunelu Royal Aircraft Establishment ve Farnborough a letové zkoušky proběhly v roce 1941 v Boscombe Down.

    Po všech těchto zkouškách Air Ministry předalo v roce 1942 firmě Hillson na přestavbu stroj Hurricane Mk.I. Šlo o stroj s křídlem potaženým plátnem, který byl v roce 1939 prodaný do Kanady a v roce 1940 se do Velké Británie vrátil s 1.squadronou kanadského letectva. Měl kanadské evidenční číslo 321. Firma Hillson postavila druhé celodřevěné křídlo s téměř shodným půdorysem a stejným profilem jaký mělo původní křídlo Hurricanu. Nemělo však klapky a křidélka. Na trupu a křídlo Hurricanu byla přidělána kování s pyrotechnicky rozpojitelnými úchyty, do nichž se upevňovalo odhoditelné druhé křídlo se vzpěrami. Po odhození mělo přistát na zem na padáku a být znovu použito. Tento přestavěný Hurricane dostal označení FH 40 Slip Wing Hurricane Mk.I. Po potřebných pracech a montáži pomocného křídla narostla vzletová váha stíhačky o 314 kg. Počítalo s tím, že přetížený Hurricane by při vzletové hmotnosti 4950 kg mohl dosáhnout doletu téměř 2300 km a vytrvalosti 6 hodin s 1682 litry paliva.

    Dvouplošný Hurricane však nedostal mimořádnou prioritu vývoje a tak stavba pokračovala velmi pomalu. Letové testy začaly až koncem května 1943 na letišti Sealandu zkušebními letci A&AEE. Po zalétání se Slip Wing Hurricane dostal do Boscombe Down do zkušebního střediska. Tam jej testovali až do jara 1944 kdy letadlo prodělalo havárii a již nebylo opraveno.

    Letadlo bylo na horních a bočních plochách nastříkáno standardní kamufláží pro denní stíhací letouny RAF. Která se skládala z ploch tmavé zelené a tmavé modrošedé s rozdělením podle schématu A. Kamufláž na pomocném křídle shora odpovídala kamufláži na křídle a části trupu Hurricanu. Na pomocném křídle nebyly žádné výsostné znaky. Spodní plochy letounu a vzpěry měly žlutooranžovou barvu, stejně jako písmeno P v kruhu na obou stranách trupu. Stroj nenesl žádné sériové číslo. Vrtulový kužel měl červenou barvu. Výsostné znaky, shora na hlavním křídle byly pouze modročervené.


- Topsid.com
Novinky

19.7.2008 - Fotogalerie

Památník II.světové války v Hrabyni

13.5.2008 - Fotogalerie

Areál čs.opevnění Hlučín-Darkovičky

4.5.2008 - Fotogalerie

Letecké muzeum Kbely 2008

1.3.2008 - Články a osobnosti

Michail Jefimovič Katukov

Konstantin K. Rokossovskij

Michail T. Kalašnikov

TOPlist

© 2004-2016 admin

Určeno pouze pro osobní použití. Jiná publikace je bez předchozího písemného souhlasu autora zakázána!