Na tomto webu jsou pro využití reklamy používány soubory cookie. Procházením tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím
Další informace

Boeing B-17 Flying Fortress

foto type aircraft



















Boeing B-17G Flying Fortress

Motor:4 devítiválcové hvězdicové motory Wright R-1820-97 s turbokompresory o výkonu 1 200 HP
Výrobce:Boeing Airplane Company
Rozpětí:31,60 metrů
Délka:22,60 metrů
Výška:5,80 metrů
Hmotnost:prázdný 14 až 16 t, maximální 29 t
Max.rychlost:462 km/h
Cest.rychlost:293 km/h
Výzbroj:11 až 13 kulometů ráže 0.50 palce , dvojice půlpalcových kulometů Browning byly umístěny v každé ze střeleckých věží dva kulomety ve výklencích na přídi a ve střelištích na bocích trupu, pumovnice pro max. 8 tun pum
Dolet:6 035 km
Dostup:10 670 m
Posádka:9 členů posádky

V roce 1935 navrhuje společnost Boeing americkému armádnímu letectvu novou koncepci čtyř motorového bombardéru schopného nést vyšší náklad pum s větší rychlostí a ve vyšší výšce, než bylo v té době obvyklé. Úkolem pro požadované letadlo byly nálety během dne, při kterých se bombardovací perutě s ohledem na vlastní bezpečnost musely pohybovat vy výškách blížících se k deseti kilometrům. Peruť těchto letadel byla schopná zasahovat cíle s mnohem vyšší přesností než v noci.

Po několika letech zkoušek získal prototyp B-17 výkonnější motory s turbokompresory, které mu umožnily dosahovat požadovaných výšek. Do prvních bojů B-17 nasadila RAF, Její 90. peruť byla vybavena dvaceti letadly využívaných především během denních náletů. Charakteristický tvar doznal během válečných let řadu změn v oblasti přídě, směrových kormidel a klapek. Jednou ze základních modernizací bylo připevnění pryžových pásů na místa, kde vznikal v průběhu letu ve výškách led. K odmrazování tak docházelo pomocí pulzního nafukování horkovzdušných pryžových pásů podél křídel.

Verze B-17C měla již spodní střeleckou vanu, kterou musel střelec v případě nouzového přistání opustit. Dále získal nové boční střeliště a pancéřované palivové nádrže. Denní bombardér B-17F měl již prodlouženou příď a vrtule se stavitelnými listy. Definitivní verze B-17 s označením G přilétá na bojiště koncem roku 1942. Tato verze již měla přepracované střeliště v podpříďové věži. Verze G se vyrobilo více jak 8 600, celkový počet všech vyrobených B-17 dosáhl téměř 13 000 kusů. Zajímavostí je, že první série neměly žádný nátěr, aby nebyl jeho hmotností snížen výkon bombardéru, až poslední řady získávaly typické zabarvení.

Bombardéry B-17 byly používány RAF v nočních náletech a USAAF je používala především pro denní nálety. Právě ztráty denních svazků stály na začátku změny výzbroje B-17. Bombardér byl vybaven až 13 kulomety, které sice zajišťovaly jeho lepší ochranu, ale svou hmotností měly podstatný vliv na výkon letadla.


Pumovnice

foto type aircraft


























Kabina navigátora a bombometčíka

foto type aircraft

























Střed trupu se střelišti

foto type aircraft


































Pilotní kabina

foto type aircraft

Radiokabina

foto type aircraft



























Ocas letounu

foto type aircraft



- Topsid.com
Novinky

19.7.2008 - Fotogalerie

Památník II.světové války v Hrabyni

13.5.2008 - Fotogalerie

Areál čs.opevnění Hlučín-Darkovičky

4.5.2008 - Fotogalerie

Letecké muzeum Kbely 2008

1.3.2008 - Články a osobnosti

Michail Jefimovič Katukov

Konstantin K. Rokossovskij

Michail T. Kalašnikov

TOPlist

© 2004-2016 admin

Určeno pouze pro osobní použití. Jiná publikace je bez předchozího písemného souhlasu autora zakázána!