Na tomto webu jsou pro využití reklamy používány soubory cookie. Procházením tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím
Další informace

Vladimir Gurjevič Denisenko

Vladimir Gurjevič Denisenko

Narozen 16.července 1921
Místo Malaja Tokmačka
Hodnost staršij lejtěnant
Kampaně SSSR
Sestřely celkem 30
Úmrtí 24.dubna 1945

    Narodil se 16.července 1921 ve vesnici Malaja Tokmačka (nyní Orechovský okres Záporožského kraje) v rodině rolníka. Dokončil tři kursy Záporožské strojírenské průmyslové školy a učil se létat v místním aeroklubu. Od roku 1940 byl v Rudé armádě. V roce 1940 dokončil Kačinskou vojenskou leteckou školu pro piloty.

    Na frontě Velké Vlastenecké války byl od března roku 1943. Svoje první vítězství získal v srpnu, kdy při pronásledování, při použití střemhlavého letu, dlouhou dávkou zezadu sestřelil německou stíhačku Messerschmitt Bf 109. Večer téhož dne za soumraku sestřelil ještě jeden nepřátelský letoun.

    Boj od boje se zdokonalovalo jeho letecké mistrovství, shromažďoval taktické zkušenosti, rostla jeho jistota ve vlastní síly. V Kurském oblouku, v bojích za Dněprem, nad Jižní Ukrajinou a v Polsku nepoznal odvážný pilot nikdy žádnou porážku. Popis jeho bojové charakteristiky přivádí k tomu, že se Vladimir Gurjevič Denisenko odlišoval výhradní disciplinovaností, neúnavností a vytrvalostí ve vzdušných bojích.

    Do března roku 1944 velitel roje 32.stíhacího leteckého pluku (256.stíhací letecké divize, 5.stíhacího leteckého sboru, 2.vzdušné armády, 1.Ukrajinského frontu) poručík Vladimir Gurjevič Denisenko uskutečnil 181 bojových vzletů, v 38 vzdušných bojích samostatně sestřelil 15 letadel nepřítele.

    Nařízením Prezidia Nejvyššího Sovětu SSSR byl 1.července 1944 za statečnost a vojenskou chrabrost, projevenou v boji s nepřítelem Vladimiru Gurjeviči Denisenkovi udělen titul Hrdiny Sovětského svazu, předán řád Lenina a medaile Zlatá hvězda.

    24.dubna 1945 v prostoru u Drážďan v Německu byl jeho Jak zasažen v malé výšce při bitevním útoku na nepřátelská vojska granátem protiletadlového dělostřelectva. Odvážný letec nasměroval hořící letoun do nepřátelských pozic. Sekundu předtím než explodoval stihl vzkázat do éteru: „Sbohem přátelé! Vzpomínejte…“

    Do 24.dubna 1945 velitel letky 32.stíhacího leteckého pluku staršij lejtěnant Vladimir Gurjevič Denisenko uskutečnil více než 300 bojových vzletů na stíhačce Jak 7B a Jak 9, ve vzdušných bojích zničil více než 30 letadel nepřítele.

    Vyznamenán byl řádem Lenina, třikrát řádem Rudého praporu, řádem Aleksandra Něvského, řádem Vlastenecké války 1.stupně, řádem Rudé hvězdy.


- Topsid.com
Novinky

19.7.2008 - Fotogalerie

Památník II.světové války v Hrabyni

13.5.2008 - Fotogalerie

Areál čs.opevnění Hlučín-Darkovičky

4.5.2008 - Fotogalerie

Letecké muzeum Kbely 2008

1.3.2008 - Články a osobnosti

Michail Jefimovič Katukov

Konstantin K. Rokossovskij

Michail T. Kalašnikov

TOPlist

© 2004-2016 admin

Určeno pouze pro osobní použití. Jiná publikace je bez předchozího písemného souhlasu autora zakázána!