Na tomto webu jsou pro využití reklamy používány soubory cookie. Procházením tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím
Další informace

Vadim Ivanovič Fadějev

Vadim Ivanovič Fadějev

Narozen25.prosince 1917
MístoFeďkino
HodnostGardový kapitán
KampaněSSSR
Sestřely celkem17
Úmrtí5.května 1943

    Vadim Ivanovič Fadějev se narodil 25.prosince 1917 ve vesnici Feďkino, Terengulském okresu Uljanovského kraje v rodině učitele. Byl členem VKP(b) od roku 1942. Žil ve městě Kujbyšev (nyní Samara), kde dokončil tři kurzy stavebního institutu a naučil se létat v aeroklubu, v němž pak zůstal pracovat jako instruktor.

    V Rudé armádě byl od roku 1940. V roce 1940 dokončil Čkalovskou vojenskou leteckou školu pro piloty.

    Začátek Velké Vlastenecké války ho zastihl v jednom stíhacím pluku na Sibiři. Napsal žádost o odeslání na frontu. Ale až v srpnu 1941 se seržant Fadějev dostal k bojujícímu frontovému útvaru.

    Fadějev se odlišoval velkým vzrůstem (měřil okol dvou metrů) a mohutnou postavou. Později na frontě mu byly přiznány dvojnásobné příděly. Za jeho veselým a společenským charakterem byla láska a úcta k přátelům. Hodně četl, dobře hrál na kytaru a krásně zpíval. V budoucnu na frontě prokazoval ohromnou fyzickou zdatnost a odolnost, dokázal během jednoho dne uskutečnit 5 až 6 bojových letů. Přitom jeho vztah k nebezpečí časem přešel k bezstarostnosti. Jako znak klukoviny si nechal narůst bradku „pro strach nepřátelům“ jak říkal. Jeho volací znak byl proto odpovídající - „Brada“.

    Zpočátku Fadějev bojoval v sestavě 131.stíhacího leteckého pluku. Na letadle I-16 létal jako číslo budoucího hrdiny Vladimíra Istraškina. V prosinci 1941 Fadějeva převeleli k 630.stíhacímu leteckému pluku. O Fadějevových bojových letech se na frontě vyprávěly legendy.

    27.listopadu 1941 během bojového letu na I-16 byl Fadějev naveden. Letec dosáhl území nikoho a obrátil se ke svým pozicím. Ale poté... se v čele skupiny pěšáků útočících na vyvýšeninu, nad níž předtím proletěl. Nabral výšku a přepadem zničil minometnou baterii, několik opevněných bodů a obrněné vozidlo nepřítele. Za tento pozemní útok byl vyznamenán řádem Rudého praporu a brzy dostal první důstojnickou hodnost - poručík.

    Při jednom z letů spotřeboval střelivo a tak Fadějev zaútočil v přízemním letu na rumunskou kavalerii, jako zbraň použil kvalitní vrtuli svého letadla.

    V roce 1943 byl raněn a pro konflikty s velitelem pluky byl Fadějev převedený k záložnímu pluku do týlu. Brzy frontové cesty Fadějeva přivedly k 16.gardovému stíhacímu pluku pod velením A.I. Pokryškina. Dostal funkci velitele letky. Do té doby měl Fadějev na svém kontě již 7 sestřelů.

    V leteckých bojích nad Severním Kavkazem se spolu s A.I. Pokryškinem, bratry D.B. Glinkou a B.B. Glinkou, stal známým esem bojů nad Kubání. Ke konci dubna 1943 kapitán Fadějev již měl na svém kontě 17 sestřelených letadel nepřítele.Byl prvním letcem 4.letecké armády bojujících na Kubáni, navrženým na titul Hrdiny Sovětského Svazu. Ale vyznamenání nedostal. Velitelé obvolávali patřičná místa, ale boj o titul se prodlužoval.

    5.května 1943 Vadim Fadějev zahynul v nerovném boji. Němci se za ním honili stejně jako za ostatními sovětskými esy. V tomto dni se vrhl na 12 německých stíhačů a sestřelil dvě letadla, ale sám byl těžce zraněn. Letec dokázal s poškozeným letadlem lehce nouzově přistát, ale ztratil vědomí a zemřel na ztrátu krve.

    Do své smrti Vadim Fadějev uskutečnil víc než 400 bojových letů, uskutečnil 51 leteckých soubojů ve kterých sestřelil sám 17 letadel nepřítele a další 3 letadla sestřelil ve skupině.

    Pohřbený je v centrálním parku vesnice Kyjevskoje v Krymském okresu Krasnodarského kraje.

    Nařízením Prezidia Nejvyššího Sovětu SSSR byl 24.května 1943 za příkladné plnění bojových úkolů na frontě při boji s nepřítelem, projevenou statečnost a hrdinství gardovému kapitánu Vadimu Ivanoviči Fadějevovi im memoriam udělen titul Hrdiny Sovětského Svazu.

    Vyznamenán byl řádem Lenina a dvěma řády Rudého praporu.

    Jméno hrdiny nesou ulice ve městě Samara a ve vesnici Kyjevskoje. Ve stanici Kalininskoj je před budovou střední škola umístěna bysta Vadima Fadějeva.


- Topsid.com
Novinky

19.7.2008 - Fotogalerie

Památník II.světové války v Hrabyni

13.5.2008 - Fotogalerie

Areál čs.opevnění Hlučín-Darkovičky

4.5.2008 - Fotogalerie

Letecké muzeum Kbely 2008

1.3.2008 - Články a osobnosti

Michail Jefimovič Katukov

Konstantin K. Rokossovskij

Michail T. Kalašnikov

TOPlist

© 2004-2016 admin

Určeno pouze pro osobní použití. Jiná publikace je bez předchozího písemného souhlasu autora zakázána!