Na tomto webu jsou pro využití reklamy používány soubory cookie. Procházením tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím
Další informace

Pavel Michajlovič Kamozin

Pavel Michajlovič Kamozin

Narozen 16.července 1917
Místo Bežica
Hodnost gardový kapitán
Kampaně SSSR
Sestřely celkem 35
Úmrtí 24.listopadu 1983

    Narodil se 16.července 1917 ve městě Bežica (nyní čtvrť města Brjansk) v rodině dělníka. Člen VKP(b)KPSS od roku 1943. V roce 1931 zakončil šestou třídu a nastoupil do tovární výrobní učiliště (FZU), poté pracoval jako zámečník v závodě Krasnyj Profintern (nyní OAO Brjanská strojírna). Od roku 1934 se učil v aeroklubu. V Rudé armádě byl od roku 1937. V roce 1938 dokončil Borisoglebskou vojenskou leteckou školu pro piloty.

    Velká Vlastenecká války zastihla P.M. Kamozina v Kyjevském zvláštním vojenském okruhu, transformovaným na jihozápadní front. Svůj první bojový vzlet na stíhačce I-16 uskutečnil v druhý den války 23.června 1941. Zranění chodidla, to byl žalostný výsledek bojového křestu budoucího stíhacího esa.

    Spolu se svojí jednotkou zamířil k přeškolení na LaGGy, poté se stal instruktorem a na frontu se vrátil až za rok.

    Svůj první bojový let v sestavě 246.stíhacího leteckého pluku 236.stíhací letecké divize 5.letecké armády Zakavkazského frontu uskutečnil jako velitel roje a hned v něm zaznamenal vítězství. Ve vzdušném boji v tuapsinském směru, u Šaumjanu sestřelil německou stíhačku Messerschmitt Bf 109. V prvním měsíci bojů sestřelil čtyři nepřátelské letouny, mezi kterými byl i čtyřmi kanóny a šesti kulomety vyzbrojený bombardér Dornier Do 217. Bojovému mistrovství se mladý letec učil u excelentního stíhače majora D.L. Kalaraše, se kterým letěl několikrát na bojový úkol. Po jeho smrti v listopadu roku 1942, sestřelil v jednom boji hned tři messerschmitty, dva Bf 109 a jeden Bf 110.

    Do konce dubna roku 1943 zástupce velitele letky 269.stíhacího leteckého pluku podporučík P.M. Kamozin uskutečnil 82 bojových vzletů na doprovod bombardérů, k ochraně pozemního vojska, na průzkum a k bitevním úkolům. Ve 23 vzdušných bojích samostatně sestřelil 12 nepřátelských letadel.

    Nařízením Prezidia Nejvyššího Sovětu SSSR byl 1.května 1943 za odvahu a statečnost projevenou v boji s německým fašistickým uchvatitelem Pavlu Michajloviči Kamozinovi udělen titul Hrdiny Sovětského svazu a předán řád Lenina a medaile Zlatá hvězda (№1148).

    Po přesunu k záložnímu pluku se nadporučík P.M. Kamozin přeškolil na americkou  stíhačku P-39 Airacobra. Po tomto přeškolení byl převelený k 66.stíhacímu leteckému pluku 329.stíhací letecké divize 4.letecké armády, kde se brzy stal velitelem letky.Při prvním bojovém letu u 66.IAP sestřelil Kamozin průzkumný letoun Focke Wulf FW 189, ale jeho stíhačka byla v boji poškozena od palby protiletadlových dělostřelců. Odvážný letec se snažil letadlo dostat alespoň do pásma nikoho, co nejblíže okopům vlastních vojsk, která by mu poskytla ochranu.

    V bojích u Sevastopolu letci Kamozinovi letky sestřelili 64 nepřátelských letadel, z toho jich 19 měl na svém kontě on sám. 31.prosince 1943 letěl Kamozin se svým číslem Ladykinem na průzkum. Při návratu na své letiště v prostoru nad vesnicí Sem Kolodezej zpozorovali dopravní letadlo doprovázené šesti stíhačkami Bf 109. Kamozin se rozhodl zaútočit z chodu a maximální rychlostí se přibližoval k cíli a sestřelil dopravní letadlo. Když byl Krym osvobozen od okupantů zjistili, že se na palubě tohoto letounu nacházelo 18 německých generálů, kteří vezli vyznamenání a novoroční nadílku pro své mužstvo a důstojníky.

    Do poloviny léta roku 1944 velitel letky 66.stíhacího leteckého pluku kapitán P.M. Kamozin uskutečnil 131 úspěšných bojových vzletů, účastnil se 56 vzdušných bojů ve kterých samostatně sestřelil 29 letadel nepřítele a dalších 13 ve spolupráci.

    Nařízením Prezidia Vrchního Sovětu SSSR byl 1.července 1944 Pavlu Michajloviči Kamozinovi udělen druhý titul Hrdiny Sovětského svazu a medaile Zlatá hvězda.

    20.ledna 1945 velitel letky 101.gardového stíhacího leteckého pluku gardový kapitán P.M. Kamozin uskutečňoval pravidelný bojový vzlet, ale pro poruchu se motor jeho Airacobry zastavil a stíhačka se zřítila na zem. Naštěstí dvojnásobný Hrdina Sovětského svazu P.M. Kamozin zůstal na živu, ale byl vážně zraněný a léčba si vyžádala dlouhý čas. Den Vítězství gardový kapitán Kamozin prožil v nemocnici.

    Za léta války P.M. Kamozin uskutečnil okolo 200 bojových vzletů, účastnil se 70 vzdušných bojů, samostatně sestřelil 35 letadel nepřítele a dalších 13 ve spolupráci.

    Po válce byl od roku 1946 P.M. Kamozin v záloze. Vrátil se do rodného Brjansku a pracoval v civilním letectvu. Poté pracoval ve státních úřadech. Zemřel 24.listopadu 1983 v Brjansku, kde byl i pohřbený.

    Vyznamenán byl řádem Lenina, dvěma řády Rudého praporu, řádem Aleksandra Něvského, řádem Vlastenecké války 1.stupně a dalšími medailemi.

    Byl mu udělen titul čestného občana města Brjansk. V parku u Dvorce Kultury brjanských strojařů byla postavena jeho bronzová socha. Kamozinovo jméno nese i jedna ulice v Brjansku. V brjanské střední škole №11 bylo muzeum Hrdiny.


- Topsid.com
Novinky

19.7.2008 - Fotogalerie

Památník II.světové války v Hrabyni

13.5.2008 - Fotogalerie

Areál čs.opevnění Hlučín-Darkovičky

4.5.2008 - Fotogalerie

Letecké muzeum Kbely 2008

1.3.2008 - Články a osobnosti

Michail Jefimovič Katukov

Konstantin K. Rokossovskij

Michail T. Kalašnikov

TOPlist

© 2004-2016 admin

Určeno pouze pro osobní použití. Jiná publikace je bez předchozího písemného souhlasu autora zakázána!