Na tomto webu jsou pro využití reklamy používány soubory cookie. Procházením tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím
Další informace

Medaile Za osvobození Varšavy
- За освобождение Варшавы

Stužka medaile Za osvobození Varšavy Medaile Za osvobození Varšavy

    Medaile Za osvobození Varšavy byla zřízena po přímluvě Národního Komisariátu Obrany výnosem Prezidia Nejvyššího Sovětu SSSR 9.června 1945, kdy byly schváleny její vyhláška, popis a podoba (listina Nejvyššího Sovětu SSSR, 1945, № 34). 31.srpna 1945 byla Sekretariátem Prezidia Nejvyššího Sovětu SSSR schválena vyhláška o postupu při udělování medaile Za osvobození Varšavy.

    V souladu s vyhláškou o medaili byla medaile udělována vojenským jednotkám a úřadům Rudé armády, NKVD, NKGB, které se bezprostředně účastnily osvobození Varšavy v období od 14. do 17.ledna 1945, organizátorům a velitelům bojových operací při osvobozování Varšavy. Předání medaile bylo vykonáváno ve jménu Prezidia Nejvyššího Sovětu SSSR, na základě rozkazů vydaných veliteli jednotek a úřadů po předložení seznamů vyznamenaných. Vojákům kteří armádu opustili bylo vyznamenání předáno na základě předložených dokumentů, které potvrzovaly bezprostřední účast na bojových operacích při osvobozování Varšavy.

    Při uskutečňování ofenzivních operací bylo na poměrně malém úseku fronty soustředěno mohutné uskupení sovětských vojsk. Němci měli na frontové linii také mohutné síly, vytvořili sedm silných rozhraní obrany až do hloubky 500 km. 12.ledna 1945 zahájily jednotky Rudé armády útok, ve kterém jim všemožně pomáhalo obyvatelstvo již osvobozené části Polska a v noci 17.ledna se do bojů zapojila i 1.armáda Polského vojska, útočící na severní a jižní místa na řece Visle a po zlomení odporu nepřítele vstoupila do města. Hlavní město Polska bylo osvobozeno. Za statečnost a hrdinství projevené při osvobozování Varšavy, sovětské vrchní velení udělilo pojmenování Varšavská 70 jednotkám Rudé armády, ale též 12 jednotkám 1.armády Polského vojska. 1 667 sovětských vojáků a důstojníků bylo vyznamenáno titulem Hrdina Sovětského svazu za hrdinské činy v Polsku. V bojích, ale zahynulo skoro 600 000 sovětských a 10 000 polských vojáků.

    Medailí Za osvobození Varšavy bylo vyznamenáno více než 700 000 lidí.

    Speciální komisi bylo představeno okolo deseti návrhů tohoto vyznamenání, Většina z nich se držela v základu idei bojového bratrství sovětských a polských vojáků, kteří bok po boku bojovali za svobodu Polska.

    Medaile Za osvobození Varšavy je zhotovena z mosazi, má tvar kruhu o průměru 32 mm a síle 2,6 mm. Na lícové straně medaile je navrchu po obvodu nápis ЗА ОСВОБОЖДЕНИЕ a uprostřed je na stuze nápis ВАРШАВЫ, ve spodní části je pěticípá hvězdička ze které vycházejí paprsky. Lícová strana medaile je lemovány vystouplým okrajem. Na rubové straně medaile je vyobrazeno datum osvobození Varšavy, nápis 17 ЯНВАРЯ 1945 je rozložen na třech řádcích, nad datem je pěticípá hvězdička. Všechna vyobrazení a nápisy jsou vystouplé. Medaile se za pomoci očka a kroužku přichycuje k pětiúhelné kolodce, která je potažena zvrásněnou modrou hedvábnou stuhou o šířce 24 mm. Uprostřed stuhy je červený proužek o šířce 8 mm a její okraje lemují úzké žluté proužky. Medaile má různé typy očka (letované a celolisované - zbroušené a zaoblené).

Medaile Za osvobození Varšavy

SSSR - Medaile Za osvobození Varšavy - Topsid.com
Novinky

19.7.2008 - Fotogalerie

Památník II.světové války v Hrabyni

13.5.2008 - Fotogalerie

Areál čs.opevnění Hlučín-Darkovičky

4.5.2008 - Fotogalerie

Letecké muzeum Kbely 2008

1.3.2008 - Články a osobnosti

Michail Jefimovič Katukov

Konstantin K. Rokossovskij

Michail T. Kalašnikov

TOPlist

© 2004-2016 admin

Určeno pouze pro osobní použití. Jiná publikace je bez předchozího písemného souhlasu autora zakázána!