Na tomto webu jsou pro využití reklamy používány soubory cookie. Procházením tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím
Další informace

Medaile Za osvobození Prahy
- За освобождение Праги

Stužka medaile Za osvobození Prahy Medaile Za osvobození Prahy

    Medaile Za osvobození Prahy byla zřízena na přání Národního komisariátu obrany SSSR výnosem Prezidia Nejvyššího Sovětu SSSR 9.června 1945, kdy byly schváleny její vyhláška, podoba a popis (listina Nejvyššího Sovětu SSSR, 1945, № 34). Vyhláška o postupu při předávání medaile Za osvobození Prahy byla schválena Sekretariátem Prezidia Nejvyššího Sovětu SSSR 31.srpna 1945.

    V souladu s vyhláškou byli medailí vyznamenáni vojáci jednotek a úřadů Rudé armády, NKVD, NKGB, které se bezprostředně účastnily osvobození Prahy v období od 3. do 9.Května 1945, vyznamenáni byli též organizátoři a velitelé bojových operací při osvobození Prahy. Předávání medaile se provádělo ve jménu Prezidia Nejvyššího Sovětu SSSR na základě rozkazů velitelů jednotek a náčelníků úřadů po předložení seznamů vyznamenaných. Vojákům, kteří byli z vojska propuštěni, byla medaile udělena na základě dokumentů, které potvrzovaly jejich bezprostřední účast na Pražské operaci.

    2.května 1945 zanikl odpor poslední bašty obrany Třetí říše - posádky Berlína, ale v Československu se nacházela ještě silná skupina fašistických vojsk, bylo to okolo 900 000 lidí, tisíce děl, tanků a letadel. 5.května vypuklo v Praze povstání, ve městě se stavěly barikády a začal boj s oddíly německé armády, která měla posádku v Praze. Na pomoc povstalcům se po výzvě rozhlasu o pomoc vydaly sovětské tanky a zahájily boj v ulicích. Vzápětí za nimi do hlavního města Československa vstoupili mechanizované jednotky a jednotky vybavené koni, podporované letectvem. Bojů o Prahu se též účastnila 1.československá tanková brigáda. Nehledě na silný odpor nepřítele byla Praha 9.května 1945 osvobozena, zajato bylo okolo 860 000 vojáků a důstojníků. Postupu a pouličních bojů v Praze se účastnilo okolo 140 000 sovětských vojáků, 88 vojáků Rudé armády za hrdinství a statečnost při bojích na území Československa bylo vyznamenáno titulem Hrdina Sovětského svazu, více než 50 jednotek dostalo označení Pražská.

    Medailí Za osvobození Prahy bylo vyznamenáno více než 395 000 lidí.

    Medaile Za osvobození Prahy je zhotovena z mosazi, má tvar kruhu o průměru 32 mm a síle 2,5 mm. Na lícové straně medaile je navrchu nápis ЗА ОСВОБОЖДЕНИЕ a pod ním ПРАГИ, ve spodní části medaile je vyobrazeno slunce s paprsky a dvě vavřínové větvičky spojené pod pěticípou hvězdičkou. Medaile má na lícové straně vystouplý lem. Na rubové straně je na třech řádcích nápis 9 МАЯ 1945, pod tímto nápisem je pěticípá hvězdička. Všechny vyobrazení a nápisy jsou vystouplé. Medaile se za pomoci očka a kroužku přichycuje k pětiúhelné kolodce, potažené zvrásněnou hedvábnou stuhou šeříkové barvy o šířce 24 mm s modrým pruhem o šířce 8 mm uprostřed. Medaile má různé typy očka (letované, lisované v jednom kuse s medailí - ve tvaru písmene P a zaoblené).

Medaile Za osvobození Prahy

SSSR - Medaile Za osvobození Prahy - Topsid.com
Novinky

19.7.2008 - Fotogalerie

Památník II.světové války v Hrabyni

13.5.2008 - Fotogalerie

Areál čs.opevnění Hlučín-Darkovičky

4.5.2008 - Fotogalerie

Letecké muzeum Kbely 2008

1.3.2008 - Články a osobnosti

Michail Jefimovič Katukov

Konstantin K. Rokossovskij

Michail T. Kalašnikov

TOPlist

© 2004-2016 admin

Určeno pouze pro osobní použití. Jiná publikace je bez předchozího písemného souhlasu autora zakázána!