Na tomto webu jsou pro využití reklamy používány soubory cookie. Procházením tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím
Další informace

Medaile Za osvobození Bělehradu
- За освобождение Белграда

Stužka medaile Za osvobození Bělehradu Medaile Za osvobození Bělehradu

    Medaile Za osvobození Bělehradu byla zřízena po přímluvě Národního komisariátu obrany výnosem Prezidia Nejvyššího Sovětu SSSR 9.června 1945, schváleny byly její vyhláška, popis a podoba (listina Nejvyššího Sovětu SSSR, 1945, № 34). 31.srpna 1945 byla sekretariátem schválena vyhláška o postupu při udělování medaile Za osvobození Bělehradu.

    V souladu s vyhláškou byli medailí vyznamenáni vojenské jednotky a úřady Rudé armády, vojenského námořnictva, NKVD a NKGB, které se bezprostředně účastnily hrdinského útoku a osvobození Bělehradu v období od 29.září do 22.října 1944, vyznamenáni byli též organizátoři a velitelé bojových operací při osvobozování Bělehradu. Předání medaile se vykonávalo jménem Prezidia Nejvyššího Sovětu SSSR na základě rozkazů velitelů jednotek a úřadů, podle předložených seznamů vyznamenaných. Vojáci, kteří opustili armádu byli vyznamenáni na základě dokumentů potvrzujících bezprostřední účast v Bělehradské operaci. Vyznamenaným vojákům u jednotek předávali medaile velitelé jednotek, těm kteří již armádu opustili medaile předávali krajští, oblastní, městští a okresní komisaři podle města kde žili vyznamenaní. Vojáků kteří opustili NKVD a NKGB byli medaile předány ve městech kde měli dané jednotky své štáby.

    Útok za účelem osvobození Srbska a hlavního města Jugoslávie Bělehradu, začal 28.září 1944 na frontě široké 600 km. Kromě pozemních a leteckých jednotek se útoku účastnily i lodě Dunajské vojenské flotily, v týlu nepřítele podporovaly útok jednotky Národní osvoboditelské armády Jugoslávie. Výsledkem bylo, že Bělehrad byl 20.října osvobozen. Na počest této události byla v Moskvě uskutečněna přehlídka. Více než 2 000 sovětských vojáků bylo vyznamenáno jugoslávskými vyznamenáními, 13 byl udělen titul Národního hrdiny Jugoslávie. 20 jednotek Rudé armády dostalo čestné pojmenování Bělehradská, 30 bylo vyznamenáno bojovými řády SSSR.

    Medailí Za osvobození Bělehradu bylo vyznamenáno okolo 70 lidí.

    Pět představených projektů medaile, mělo hlavní prvek nápis Za osvobození Bělehradu a na dvou z nich byla pěticípá hvězda uprostřed, schválen byl projekt umělce A.I. Kuzněcova.

    Medaile Za osvobození Bělehradu je zhotovena z mosazi a má průměr 32 mm a šířku 2,5 mm. Na lícové straně medaile je na obvodu nápis ЗА ОСВОБОЖДЕНИЕ a uprostřed je nápis БЕЛГРАДА, na vrchu medaile je pěticípá hvězdička, celý obvod lemují vavřínové větvičky dole spojené stužkou. Medaile má na lícové straně vystouplý lem. Na rubové straně medaile je na třech řádcích napsáno datum osvobození Bělehradu 20 ОКТЯБРЯ 1944, nad datem je pěticípá hvězdička. Všechny nápisy a vyobrazení jsou vystouplé. Medaile se za pomoci očka a kroužku přichycuje k pětiúhelné kolodce, která je potažena zvrásněnou hedvábnou zelenou stuhou o šířce 24 mm, která má uprostřed černý pruh o šířce 8 mm. Medaile má různé typy očka (letované a lisované v jednom kuse s medailí - ve tvaru písmene P a zaoblené).

    Velmi zřídka se lze setkat s medailí Za osvobození Bělehradu, kde je omylem vylisované na rubové straně datum dobytí Budapešti 13 ФЕВРАЛЯ 1945 namísto data osvobození Bělehradu 20 ОКТЯБРЯ 1944.

Medaile Za osvobození Bělehradu

SSSR - Medaile Za osvobození Bělehradu - Topsid.com
Novinky

19.7.2008 - Fotogalerie

Památník II.světové války v Hrabyni

13.5.2008 - Fotogalerie

Areál čs.opevnění Hlučín-Darkovičky

4.5.2008 - Fotogalerie

Letecké muzeum Kbely 2008

1.3.2008 - Články a osobnosti

Michail Jefimovič Katukov

Konstantin K. Rokossovskij

Michail T. Kalašnikov

TOPlist

© 2004-2016 admin

Určeno pouze pro osobní použití. Jiná publikace je bez předchozího písemného souhlasu autora zakázána!