Na tomto webu jsou pro využití reklamy používány soubory cookie. Procházením tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím
Další informace

Medaile Za obranu Stalingradu
- За оборону Сталинграда

Stužka medaile Za obranu Stalingradu Medaile Za obranu Stalingradu

    Medaile Za obranu Stalingradu byla zřízena po přímluvě Národního Komisariátu Obrany SSSR Výnosem Prezidia Nejvyššího Sovětu SSSR 22.prosince 1942, do její listiny byl zanesen její obraz a popis (Listina Nejvyššího Sovětu SSSR, 1942, № 47). V listině o medaili, byla vnesena Výnosem z 18.července 1980 změna a to v jejím popisu ve výnosu Prezidia Nejvyššího Sovětu SSSR z 27.března, 7.května 1943 a ve výnosu Prezidia Nejvyššího Sovětu SSSR z 19.června 1943.

    V souladu s výnosem byla medaile Za obranu Stalingradu udělována všem účastníkům obrany Stalingradu z řad vojsk Rudé armády, vojenského námořnictva a vojsk NKVD, ale téže byla udělována civilistům, kteří se bezprostředně účastnili obrany města. Předávání medaile probíhalo jménem Prezidia Nejvyššího Sovětu SSSR na základě dokumentů osvědčujících praktickou účast na obraně Stalingradu. Pro vojáky potvrzení o účasti na obraně vydávali velitelé jednotek, náčelníci vojenských lazaretů, pro civilisty potvrzení o účasti na obraně vydávaly ve Stalingradu oblastní nebo městské Sověty. Vojákům medaile Za obranu Stalingradu předávali velitelé jednotek a náčelníci úřadů podle místa pobytu vyznamenaných, v případě smrti byla medaile vydána komisariátem v místě bydliště. Účastníkům z řad civilního obyvatelstva, kteří se na obraně podíleli se zbraní v ruce nebo tvrdou prací, byla medaile předávána oblastními a městskými Sověty. Medaile byla též udělována evakuovaným v důsledku zranění nebo nemoci v období obrany města.

    Heroická obrana Stalingradu v období od 12.července do 19.listopadu 1942 si vypůjčila zvláštní místo v dějinách Velké Vlastenecké války. Rudá armáda dokázala zadržet v létě 1942 německou 6.armádu generála Pauluse, která měla převahu jak v lidech tak technice, v počátku útoku na Stalingrad. Obránci města prokazovali veliké hrdinství a statečnost. Více než 140 dní trval boj s nepřítelem, který přisouval stále nové posily, ale odpor obránců města nedokázal zlomit. 19.listopadu 1942 přešla Rudá armáda do protiútoku, který skončil obklíčením a zničením Paulusovi 6.armády. 1.května 1945 byl Stalingradu (od roku 1965 Volgograd) udělen čestný titul Město hrdina.

    Medailí Za obranu Stalingradu bylo vyznamenáno okolo 760 000 lidí.

    Medaile je zhotovena z mosazi, má tvar kruhu o průměru 32 mm a sílu 2,5 mm. Na lícové straně medaile je skupina čtyř bojovníků s puškami namířenými vpřed. Nad skupinou je na pravé straně medaile rozvinutý prapor a na levé straně dva tanky a nad nimi čtyři letící letadla. Na vrchu medaile je pěticípá hvězda, která rozděluje nápis ЗА ОБОРОНУ СТАЛИНГРАДА. Medaile má na lícové straně vystouplý lem. Na rubové straně je na třech řádcích nápis ЗА НАШУ СОВЕТСКУЮ РОДИНУ, nad tímto nápisem je vyobrazen srp a kladivo. Všechny nápisy a vyobrazení jsou vystouplé. Medaile se za pomoci očka a kroužku přichycuje k pětiúhelné kolodce, která je potažena zvrásněnou hedvábnou stuhou olivové barvy o šířce 24 mm, uprostřed stuhy se nachází podélný červený proužek o šířce 2 mm. Medaile má různá provedení očka (letované a lisované v jednom kuse s medailí).

Medaile Za obranu Stalingradu

SSSR - Medaile Za obranu Stalingradu - Topsid.com
Novinky

19.7.2008 - Fotogalerie

Památník II.světové války v Hrabyni

13.5.2008 - Fotogalerie

Areál čs.opevnění Hlučín-Darkovičky

4.5.2008 - Fotogalerie

Letecké muzeum Kbely 2008

1.3.2008 - Články a osobnosti

Michail Jefimovič Katukov

Konstantin K. Rokossovskij

Michail T. Kalašnikov

TOPlist

© 2004-2016 admin

Určeno pouze pro osobní použití. Jiná publikace je bez předchozího písemného souhlasu autora zakázána!