Na tomto webu jsou pro využití reklamy používány soubory cookie. Procházením tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím
Další informace

Medaile Za obranu Sovětské Polární oblasti
- За оборону Советского Заполярья

Stužka medaile Za obranu Sovětské Polární oblasti Medaile Za obranu Sovětské Polární oblasti

    Medaile Za obranu Sovětské polární oblasti, byla zřízena po přímluvě Národního komisariátu obrany SSSR, Výnosem Prezidia Nejvyššího Sovětu SSSR 5.prosince 1944, do vyhlášky byla zanesena její podoba a popis (listina Nejvyššího Sovětu SSSR, 1944, № 64).

    V souladu s vyhláškou byli medailí Za obranu Sovětské Polárních oblasti, vyznamenáni všichni účastníci obrany Polární oblasti, vojáci Rudé armády, vojenského námořnictva a vojsk NKVD, medailí byli též vyznamenáni civilisté, kteří se bezprostředně účastnili obrany. Předání medaile bylo prováděno ve jménu Prezidia Nejvyššího Sovětu SSSR na základě dokumentů, které osvědčovaly účast na obraně Polárních oblastí, medaili vydával velitel jednotky, náčelníci vojenských lazaretů a Murmanský oblastní a městský Sovět. V souladu s výnosem, byla medaile předána vojákům a vojenským jednotkám, spojařům a úřadům Rudé armády, vojenského námořnictva a vojsk NKVD, kteří se účastnili obrany Polárních oblastí nejméně 6 měsíců, nebo se účastnili bojových operací od 20.září do 1.listopadu 1944, nezávisle na době pobytu u jednotky, civilistům, kteří se účastnili obrany Polárních oblastí nejméně 6 měsíců, účastnili se stavby obraných zařízení a opevnění, protivzdušné obrany měst, práce v obraném průmyslu Sovětské Polární oblasti, zásobování sovětských vojsk výzbrojí, municí, ošacením atd. Do doby obrany Sovětské polární oblasti se počítalo období od června 1944 do listopadu 1944. Účastníkům obrany Polárních oblastí, vojákům nebo civilistům raněným v období obrany nebo vyznamenaným řády a medailemi SSSR, se medaile za obranu Sovětské Polární oblasti předávala nezávisle na době účasti obrany.

    Na Dálném Severu obranné boje začaly 29.června 1941, kdy v murmanském směru začal útok německé armády Norwegen, podporované finskou armádou. V polovině července 1941 nepřátelská vojska na několika místech pronikla 25 až 30 kilometrů na sovětské území, poté byla zastavena. V těžkých klimatických podmínkách sovětská vojska podporovaná Severním loďstvem a partyzány, držela obranu až do počátku protiútoku 7.října 1944.

    Medailí Za obranu Sovětských Polárních oblastí bylo vyznamenáno více než 350 000 lidí.

    Medaile je zhotovena z mosazi, má tvar kruhu o průměru 32 mm a síle 2,5 mm. Na lícové straně medaile je vyobrazení vojáka v kožichu a beranici se samopalem, nalevo od něj je válečná loď. Ve vrchní části medaile jsou vidět obrysy letadel a v dolní části jsou vyobrazeny tanky. Po obvodu je v mezikruží nápis ЗА ОБОРОНУ СОВЕТСКОГО ЗАПОЛЯРЬЯ, v dolní části je stuha na níž je pěticípá hvězda. Lícová strana je lemována vystouplým okrajem. Na rubové straně je na třech řádcích nápis ЗА НАШУ СОВЕТСКУЮ РОДИНУ, nad tímto nápisem je srp a kladivo. Všechny nápisy a vyobrazení jsou vystouplé. Medaile se pomocí očka a kroužku přichycuje k pětiúhelné kolodce. Kolodka je potažena zvrásněnou hedvábnou stuhou blankytně modré barvy o šířce 24 mm. Uprostřed stužky je zelený proužek o šířce 6 mm. Kraje stužky jsou lemovány úzkými bílými proužky. Medaile má různé typy oček (letované, lisované v jednom kuse s medailí - zabroušené a oblé).

Medaile Za obranu Sovětské Polární oblasti

SSSR - Medaile Za obranu Sovětské Polární oblasti - Topsid.com
Novinky

19.7.2008 - Fotogalerie

Památník II.světové války v Hrabyni

13.5.2008 - Fotogalerie

Areál čs.opevnění Hlučín-Darkovičky

4.5.2008 - Fotogalerie

Letecké muzeum Kbely 2008

1.3.2008 - Články a osobnosti

Michail Jefimovič Katukov

Konstantin K. Rokossovskij

Michail T. Kalašnikov

TOPlist

© 2004-2016 admin

Určeno pouze pro osobní použití. Jiná publikace je bez předchozího písemného souhlasu autora zakázána!