Na tomto webu jsou pro využití reklamy používány soubory cookie. Procházením tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím
Další informace

Medaile Za obranu Sevastopolu
- За оборону Севастополя

Stužka medaile Za obranu Sevastopolu Medaile Za obranu Sevastopolu

    Medaile Za obranu Sevastopolu byla zřízena po přímluvě Národního komisariátu obrany SSSR Výnosem Prezidia Nejvyššího Sovětu SSSR 22.prosince 1942, v předpisu byly schváleny podoba a popis (Listina Nejvyššího Sovětu SSSR, 1942, № 47). Do předpisu o medaili byly zaneseny změny nařízením z 18.července 1980, v popisu v ustanovení Prezidia Nejvyššího Sovětu SSSR z 27. března 1943 a v nařízení Prezidia Nejvyššího Sovětu SSSR z 19.června 1943.

    Ve výnosu o medaili je stanoveno, že medailí Za obranu Sevastopolu jsou vyznamenáni všichni účastníci obrany Sevastopolu, vojáci Rudé armády, vojenského námořnictva a vojsk NKVD, ale téže civilisté, kteří se bezprostředně účastnili obrany města. Předání medaile bylo vykonáváno jménem Prezidia Nejvyššího Sovětu SSSR na základě dokumentů, které potvrzovaly účast na obraně Sevastopolu. Pro vojáky toto potvrzení vydával velitel jednotky, velitelé vojenských lazaretů. Pro obránce města z řad civilistů byla vydávána na základě dokumentů vystavených vedoucími pracovníky městských úřadů. Vojákům byla medaile Za obranu Sevastopolu předávána velitely jednotek v místě služby a místními úřady, těm co byli z armády vyřazeni byla medaile udělena vojenskými komisaři v městě kde vyznamenaný žil. Účastníkům obrany z řad civilního obyvatelstva byly medaile předávány vedoucími pracovníky oblastních a městských Sovětů. Medaile byla též udělována evakuovaným. kteří byli zraněni nebo nemocní v období obrany města. Pro prověření pravdivosti dokumentů potvrzující účast na obraně Sevastopolu, byl využíván speciální seznam Generálního štábu ozbrojených sil SSSR, kde byly uvedeny jednotky účastnící se obrany města.

    250 dní od 5.listopadu do 4.července 1942 trvala obrany Sevastopolu vojsky Zvláštní Primorské armády a námořníky Černomořské flotily. Hitlerovská vojska měla proti obráncům zdrcující přesilu v personálu byla přesila trojnásobná, v letectvu desetinásobná, tanky měly převahu dvanáct ku jednomu. Obránci města hrdinně bojovali do doby dokud jim zbývalo nějaké střelivo a potraviny. Ti co zůstali naživu byli odesláni na pobřeží, odkud jich byla část evakuována, některé jednotky zůstaly v horách a bojovaly dál v týlu nepřítele. 46 obránců Sevastopolu bylo vyznamenáno Zlatou hvězdou a titulem Hrdina Sovětského Svazu. 1.května 1945 byl městu udělen čestný titul Město hrdina.

    Medailí Za obranu Sevastopolu bylo vyznamenáno okolo 50 000 lidí.

    Medaile je zhotovena z mosazi a má tvar kruhu o průměru 32 mm a síle 2,5 mm. Na lícové straně medaile je v kruhu o průměru 22 mm umístěno vyobrazení námořníka a rudoarmějce. Z kruhu vystupují dvě dělové hlavně a kotva, na vrchu medaile je vyobrazena pěticípá hvězda a na obvodu medaile je nápis ЗА ОБОРОНУ СЕВАСТОПОЛЯ. Obvod lícové strany má zvýšený okraj. Na rubové straně medaile je na třech řádcích nápis ЗА НАШУ СОВЕТСКУЮ РОДИНУ, nad tímto nápisem je vyobrazen srp a kladivo. Všechna vyobrazení a nápisy na medaili jsou vystouplé. Medaile se za pomoci očka a kroužku přichycuje k pětiúhelné kolodce, která je potažena zvrásněnou hedvábnou stuhou olivové barvy o šířce 24 mm, stuha má uprostřed podélný modrý proužek o šířce 2 mm. Medaile má různá provedení očka (letované, lisované v jednom kuse s medailí).

Medaile Za obranu Sevastopolu

SSSR - Medaile Za obranu Sevastopolu - Topsid.com
Novinky

19.7.2008 - Fotogalerie

Památník II.světové války v Hrabyni

13.5.2008 - Fotogalerie

Areál čs.opevnění Hlučín-Darkovičky

4.5.2008 - Fotogalerie

Letecké muzeum Kbely 2008

1.3.2008 - Články a osobnosti

Michail Jefimovič Katukov

Konstantin K. Rokossovskij

Michail T. Kalašnikov

TOPlist

© 2004-2016 admin

Určeno pouze pro osobní použití. Jiná publikace je bez předchozího písemného souhlasu autora zakázána!