Na tomto webu jsou pro využití reklamy používány soubory cookie. Procházením tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím
Další informace

Medaile Za obranu Oděssy
- За оборону Одессы

Stužka medaile Za obranu Oděssy Medaile Za obranu Oděssy

    Medaile Za obranu Oděssy byla zřízena po žádosti Komisariátu Národní Obrany SSSR výnosem Prezidia Nejvyššího Sovětu SSSR 22.prosince 1942, kdy byla schválena vyhlášky, podoba a popis (listina Nejvyššího Sovětu SSSR, 1942, № 20). Vyhláška o medaili byla změněna výnosem z 18.července 1980, v popisu - předpisem Prezidia Nejvyššího Sovětu SSSR z 27.března a 7.května 1943 a výnosem z 19.června 1943. A vyhláška o udělování vyznamenání byla schválena Sekretariátem Prezidia Nejvyššího Sovětu SSSR z 28.dubna 1943.

    V souladu s vyhláškou o medaili Za obranu Oděssy, jí byli vyznamenáni všichni účastníci obrany Oděssy, vojáci Rudé armády, vojenského námořnictva a vojsk NKVD. Též byli vyznamenáni obyvatelé města, kteří se bezprostředně účastnili obrany města. Předání medaile se vykonávalo jménem Prezidia Nejvyššího Sovětu SSSR, na základě dokumentů potvrzujících účast na obraně města. Vojáci, spojaři a úředníci Rudé armády medaili Za obranu Oděssy obdrželi medaili na základě rozkazů vydaných velitelem příslušné jednotky, spojaři a velitelé úřadů ji obdrželi na novém místě služby od velitelů jednotek pod kterými sloužili. Ti co zahynuli byli vyznamenáni po smrti v místě kde žili. Obráncům města z řad občanů byla medaile předána až po osvobození Oděssy na základě dokumentů sestavených vedoucími pracovníky a úřady Oděsského městského Sovětu zástupců pracujících, které potvrzovaly účast na bojích při obraně města a schválených Prezidiem Nejvyššího Sovětu SSSR. Medaile byla udělována též evakuovaným na základě rozhodnutí o zranění nebo nemoci v období obrany města.

    Během období od 10.srpna do 16.října 1941, odráželi vytrvale sovětští vojáci útoky 4.rumunské armády, mající ve svém stavu 16.divizí a nejméně pětkrát vyšší převahu nad obránci Oděssy. 30.září štáb hlavního velení rozhodl o ústupu vojsk Oděsského obraného okruhu a 16.října opustila poslední loď přístav. Čtrnácti obráncům Oděssy byl udělen titul Hrdiny Sovětského Svazu a městu byl 1.května 1945 udělen čestný název Město-Hrdina.

    Medailí Za obranu Oděssy bylo vyznamenáno přibližně 305 000 lidí.

    Medaile byla zhotovena z mosazi a měla průměr 32 mm a sílu 2,5 mm. Na lícové straně medaile jsou postavy rudoarmějce a námořníka s puškami namířenými vpřed, na pozadí je obrys mořského břehu a maják. Nad postavami je nápis СССР. Na vrchní polovině medaile je nápis ЗА ОБОРОНУ ОДЕССЫ, který je na obou koncích zakončen pěticípými hvězdami. V dolní polovině jsou vavřínové větvičky spojené na konci stužkou na které je pěticípá hvězda. Lícová strana má vystouplý lem. Na rubové straně medaile je na třech řádcích nápis ЗА НАШУ СОВЕТСКУЮ РОДИНУ, nad ním je vyobrazen srp a kladivo. Všechna vyobrazení a nápisy jsou vystouplé. Medaile se za pomoci očka a kroužku přichycuje k pětiúhelné kolodce, která je potažena hedvábnou zvrásněnou stuhou olivové barvy o šířce 24 mm. Uprostřed stuhy je modrý proužek o šířce 2 mm. Medaile má různé typy očka (letované a lisované v jednom kuse s medailí).

Medaile Za obranu Oděssy

SSSR - Medaile Za obranu Oděssy - Topsid.com
Novinky

19.7.2008 - Fotogalerie

Památník II.světové války v Hrabyni

13.5.2008 - Fotogalerie

Areál čs.opevnění Hlučín-Darkovičky

4.5.2008 - Fotogalerie

Letecké muzeum Kbely 2008

1.3.2008 - Články a osobnosti

Michail Jefimovič Katukov

Konstantin K. Rokossovskij

Michail T. Kalašnikov

TOPlist

© 2004-2016 admin

Určeno pouze pro osobní použití. Jiná publikace je bez předchozího písemného souhlasu autora zakázána!