Na tomto webu jsou pro využití reklamy používány soubory cookie. Procházením tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím
Další informace

Medaile Za obranu Moskvy
- За оборону Москвы

Stužka medaile Za obranu Moskvy Medaile Za obranu Moskvy

    Medaile Za obranu Moskvy byla zřízena Výnosem Prezidia Nejvyššího Sovětu SSSR 1.května 1944 a její vyhláška, podoba a popis jsou uvedeny v listině Nejvyššího Sovětu SSSR, 1944 № 25. 22.května 1944 byla sekretariátem Prezidia Nejvyššího Sovětu SSSR potvrzena její podoba a byl jí přidělen oficiální název Za obranu Moskvy.

    V souladu s vyhláškou o medaili Za obranu Moskvy s ní byli vyznamenáni vojáci a civilní zaměstnanci Rudé armády, ale i vojsk NKVD, účastnících se obrany města minimálně jeden měsíc v období od 19.října 1941 do 25.ledna 1942. Byla též udělována civilistům účastnícím se bezprostředně obrany města nejméně jeden měsíc v daném období. Vojákům jednotek Moskevské zóny PVO a oddílům MPVO, ale téže civilním účastníkům obrany města před nepřátelskými nálety od 22.července 1941 do 25.ledna 1942. Vojákům a obyvatelům města a oblasti, kteří se účastnili výstavby obraných zařízení a rozmezí pro záložní front, Možajského, Podolského rozmezí a Moskevského okraje. Medaile byla též předávána vojenským jednotkám, spojařům a úřadům Rudé armády, vojenského námořnictva a vojsk NKVD, účastnícím se de facto obrany Moskvy. Medaili obdrželi i partyzáni v Moskevském kraji, civilní obyvatelé účastnící se obrany města a aktivní účastníci obrany města hrdiny Tuly. Medaile byla předávána jménem Prezidia Nejvyššího Sovětu SSSR na základě dokumentů vojenských velení, armádními vojenskými komisariáty podle místa pobytu vyznamenaného. Občanům a pracujícím v moskevské oblasti byly medaile udělovány městskými a krajskými sověty Moskvy na základě jimi zpracovaných dokumentů, podle místa nového pobytu obyvatelstva účastnícího se obrany.

    Útok hitlerovských vojsk na Moskvu začal 30.září 1941. Rozhodnutím GKO z 19.října 1941 byla Moskva a její předměstí vyhlášeny obléhaným městem. Vojáci Rudé armády se prvních dnech prosince snažili heroicky za cenu vysokých ztrát zastavit postup nepřítele k hlavnímu městu. Soustavně doplňovali personál aby bylo možno přejít do protiúderu, který nastal 7.- 8.ledna 1942, kdy byli hitlerovci odraženi od Moskvy. 20.července 1944 byla J.V. Stalinovi udělena medaile Za obranu Moskvy s číslem №000001.

    Medailí Za obranu Moskvy bylo vyznamenáno více než 1 020 000 lidí a v té době okolo 20 000 dospívající mládeže.

    Medaile je zhotovena z mosazi, má průměr 32 mm a sílu 2,5 mm. Na lícové straně medaile je vyobrazena stěna Kremlu u jejíž paty je vyobrazen tank se skupinou vojáků, kteří na něm jedou. V levé části medaile je vyobrazen památník Minina a Požarského, v pravé části je vyobrazena věž. Nad kremelskou zdí je vyobrazena budova vlády s vlajkou na které je srp a kladivo. Nad kupolí budovy jsou siluety letadel. Po obvodu je navrchu nápis ЗА ОБОРОНУ МОСКВЫ, ve spodní části medaile jsou vavřínové větvičky dole spojené pěticípou hvězdou, obvod medaile je zvýšený. Na rubové straně je ve třech řádcích nápis ЗА НАШУ СОВЕТСКУЮ РОДИНУ, nad tímto nápisem je srp a kladivo. Všechna vyobrazení a nápisy na medaili jsou vystouplé. Medaile je za pomoci očka a kroužku přichycena k pěticípé kolodce, která je potažena hedvábnou zvrásněnou stuhou o šířce 24 mm. Na stužce jsou tři proužky olivové barvy o šířce 5 mm a dva červené proužky o šířce 4 mm. Kraj stuhy je lemován slabým červeným proužkem. Medaile má několik typů očka pro uchycení (letované, lisované v jednom kuse s medailí).

Medaile Za obranu Moskvy

SSSR - Medaile Za obranu Moskvy - Topsid.com
Novinky

19.7.2008 - Fotogalerie

Památník II.světové války v Hrabyni

13.5.2008 - Fotogalerie

Areál čs.opevnění Hlučín-Darkovičky

4.5.2008 - Fotogalerie

Letecké muzeum Kbely 2008

1.3.2008 - Články a osobnosti

Michail Jefimovič Katukov

Konstantin K. Rokossovskij

Michail T. Kalašnikov

TOPlist

© 2004-2016 admin

Určeno pouze pro osobní použití. Jiná publikace je bez předchozího písemného souhlasu autora zakázána!