Na tomto webu jsou pro využití reklamy používány soubory cookie. Procházením tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím
Další informace

Medaile Za obranu Leningradu
- За оборону Ленинграда

Stužka medaile Za obranu Leningradu Medaile Za obranu Leningradu

    Medaile Za obranu Leningradu byla zřízena po přímluvě Národního Komisariátu Obrany SSSR výnosem Prezidia Nejvyššího Sovětu SSSR 22.prosince 1942. Její předloha a popis byly schváleny listinou Nejvyššího Sovětu SSSR, 1942, № 47. Další podoba medaile se změnila výnosem až 18.července 1980 a to popisu ve výnosu Prezidia Nevyššího Sovětu SSSR z 27.března a 7.května 1943 a nařízení z 19.červena 1943.

    V souladu s vyhláškou, byli medailí Za obranu Leningradu vyznamenáni všichni účastníci obrany Leningradu, vojáci Rudé armády, vojenského námořnictva a vojsk NKVD, ale téže občané, kteří se přímo účastnili obrany Leningradu. Medaile byla předávána jménem Prezidia Nejvyššího Sovětu SSSR s dekretem osvědčujícím faktickou účast na obraně města. Vojákům byla medaile udělována na základě dokumentů vypracovaných jejich velitelem a náčelníky vojenských lazaretů a úřadů. Pro vojáky Genštabu, Hlavního námořního štábu a Hlavního velení vojsk NKVD, museli její udělení schválit velitelé vojsk pod, která spadali v době obrany města. Tito vojáci byli přiděleni do Rudé armády spadající pod velitele ozbrojených sil SSSR, pod kterými bojovali a přijali účast na obraně Leningradu. Účastníkům obrany z řad civilního obyvatelstva byly medaile vydávány na základě dokumentů zpracovaných vedoucími pracovníky a schválení Leningradským městským sovětem. Medaile se též udělovala evakuovaným (při nemoci, po zranění, atd.) v době obrany Leningradu.

    Obrana blokovaného Leningradu trvala 900 dní, od 8.září 1941 do 27.ledna 1944 a získala si tak zvláštní místo v dějinách Velké Vlastenecké války. Proti sovětským vojskům, bránícím město na Něvě poslal protivník více než 300 000 vojáků a důstojníků, 6 tisíc děl a více než 5 tisíc minometů, okolo tisíce tanků a tisíce letadel. Podařilo se mu ovládnout všechny nejbližší přístupy k Leningradu. Pod nepřetržitou dělostřeleckou palbou a leteckým bombardováním, město blokádu vydrželo. 14.ledna 1944 vojska Leningradského frontu spolu s Baltským loďstvem přešly do útoku a odrazily nepřítele od bran města. Blokáda tak byla 27.ledna 1944 ukončena.

    Medailí Za obranu Leningradu bylo vyznamenáno okolo 1 496 000 lidí.

    Medaile je vyrobena z mosazi a má tvar kruhu o průměru 32 mm a síle 2,5 mm.

    Na lícové straně medaile je vyobrazena věž Admirality, postavy rudoarmějce, námořníka, dělníka a dělnice s puškami namířenými vpřed. Na vrchní části medaile je pěticípá hvězda, která rozděluje nápis ЗА ОБОРОНУ ЛЕНИНГРАДА. Medaile má na lícové straně vystouplý okraj. Na rubové straně medaile je uprostřed nápis ЗА НАШУ СОВЕТСКУЮ РОДИНУ, tento nápis je rozvržen na tři řádky. Nad tímto nápisem je vyobrazen srp a kladivo. Všechny nápisy a vyobrazení na medaili jsou vystouplé. Medaile se za pomoci očka a kroužku uchycuje k pěticípé kolodce, která je potažena vroubkovanou hedvábnou stuhou olivové barvy o šířce 24 mm. Stuha má uprostřed zelený proužek o šířce 2 mm. Medaile má podle data vydání různé podoby očka (letované a lisované v jednom kuse s medailí).

Medaile Za obranu Leningradu

SSSR - Medaile Za obranu Leningradu - Topsid.com
Novinky

19.7.2008 - Fotogalerie

Památník II.světové války v Hrabyni

13.5.2008 - Fotogalerie

Areál čs.opevnění Hlučín-Darkovičky

4.5.2008 - Fotogalerie

Letecké muzeum Kbely 2008

1.3.2008 - Články a osobnosti

Michail Jefimovič Katukov

Konstantin K. Rokossovskij

Michail T. Kalašnikov

TOPlist

© 2004-2016 admin

Určeno pouze pro osobní použití. Jiná publikace je bez předchozího písemného souhlasu autora zakázána!