Na tomto webu jsou pro využití reklamy používány soubory cookie. Procházením tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím
Další informace

Medaile Za obranu Kyjeva
- За оборону Киева

Stužka medaile Za obranu Kyjeva Medaile Za obranu Kyjeva

    Medaile Za obranu Kyjeva byla zřízena Výnosem Prezidia Nejvyššího Sovětu SSSR 21.června 1961, schválena byla vyhláška, ve které je zanesen její popis a podoba (listina Nejvyššího Sovětu SSSR, 1961, № 26).

    V souladu s výnosem o medaili, byli medailí Za obranu Kyjeva vyznamenáni všichni účastníci obrany Kyjeva, jednalo se o vojáky Rudé armády a vojska NKVD, ale též byli vyznamenáni pracující, kteří se účastnili obrany Kyjeva v řadách národní domobrany, občané co se účastnili budování obranných zařízení, pracovníci v továrnách a závodech, kteří pracovali pro potřeby fronty, účastníci Kyjevského podzemí a partyzáni, bojujíci s nepřítelem u Kyjeva. Předání medaile bylo prováděno ve jménu Prezidia Nejvyššího Sovětu SSSR na základě dokumentů, osvědčujících faktickou účast na obraně Kyjeva. V souladu s výnosem byli medaile a dekret předávány vojákům, velitely vojenských jednotek, vojenským vysloužilcům vojenskými komisariáty. Civilistům byly medaile vydávány Kyjevskými oblastními a městskými Sověty, podle spisů vyznamenaných. Při nedostupnosti dokumentů u civilistů, které potvrzovaly účast na obraně Kyjeva, bylo třeba pro založení dokumentů k vyznamenání svědectví nejméně třech lidí, kteří účast náležitě písemně dosvědčili.

    Obrana Kyjeva probíhala v období od 7.července do 26.září 1941, byla to největší obranná operace sovětských vojsk během Velké Vlastenecké války. 11.července dorazila hitlerovská vojska k řece Irpen vzdálené 15 až 20 km od západních čtvrtí Kyjeva, zde bránila Rudá armáda přístup k hlavnímu městu Ukrajiny, skoro dva měsíce udržela nápor německé armádní skupiny Jih, v jejímž stavu bylo 40 divizí, z nichž bylo 10 divizí tankových a motorizovaných. Ve vojenských oddílech bránilo Kyjev i 200 000 dobrovolníků, oddíly národní obrany Kyjeva a oblasti čítaly dalších 90 000 lidí, město bylo přeměněno v silnou obranou oblast. Nehledě na heroický odpor obránců města, byla nucena sovětská vojska pod náporem posil protivníka 20.září opustit Kyjev a pokračovat ve vedení boje v obklíčení do 27.září 1941. Za odvahu a statečnost projevenou Kyjevany v boji s fašistickým uchvatitelem, bylo městu v roce 1961 udělen titul Město hrdina.

    Medailí Za obranu Kyjeva bylo vyznamenáno více než 100 000 lidí.

    Medaile byla zhotovena z mosazi, má tvar kruhu o průměru 32 mm a síle 2,5 mm, medaile byla celá lisována. Na lícové straně medaile je vyobrazena budova Nejvyššího Sovětu Ukrajiny s vlající vlajkou na vrcholu budovy. Před budovou jsou vyobrazeni voják, námořník, dělník a partyzánka s puškami namířenými vpřed, směřujícími vlevo. Na vrchu medaile je nápis ЗА ОБОРОНУ КИЕВА a v dolní části medaile jsou dvě vavřínové větvičky spojené uprostřed stuhou, na které je uprostřed pěticípá hvězda. Lícová strana je lemována zvýšeným okrajem. Na rubové straně medaile je na třech řádcích nápis ЗА НАШУ СОВЕТСКУЮ РОДИНУ, nad tímto nápisem je srp a kladivo. Všechna vyobrazení a nápisy na medaili jsou vystouplé. Medaile se za pomoci očka a kroužku přichycuje k pětiúhelné kolodce, která je potažena zvrásněnou hedvábnou stuhou olivové barvy o šířce 24 mm, uprostřed stužky jsou dva podélné proužky, červený o šířce 4 mm a světle modrý o šířce 2 mm.


SSSR - Medaile Za obranu Kyjeva - Topsid.com
Novinky

19.7.2008 - Fotogalerie

Památník II.světové války v Hrabyni

13.5.2008 - Fotogalerie

Areál čs.opevnění Hlučín-Darkovičky

4.5.2008 - Fotogalerie

Letecké muzeum Kbely 2008

1.3.2008 - Články a osobnosti

Michail Jefimovič Katukov

Konstantin K. Rokossovskij

Michail T. Kalašnikov

TOPlist

© 2004-2016 admin

Určeno pouze pro osobní použití. Jiná publikace je bez předchozího písemného souhlasu autora zakázána!