Na tomto webu jsou pro využití reklamy používány soubory cookie. Procházením tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím
Další informace

Medaile Za obranu Kavkazu
- За оборону Кавказа

Stužka medaile Za obranu Kavkazu Medaile Za obranu Kavkazu

    Medaile Za obranu Kavkazu byla zřízena Výnosem Prezidia Nejvyššího Sovětu SSSR 1.května 1944, schvalovací vyhláška o medaili s jejím popisem a podobou jsou uvedeny v Listině Nejvyššího Sovětu SSSR, 1944, № 25. Ve výnosu v bodech 2, 3, 4 byly provedeny změny a doplnění vyhláškami a výnosy Prezidia Nejvyššího Sovětu SSSR z 6. a 16. května a 2.června 1944, z 10. a 14.března 1945 a z 18.července 1980.

    Podle vyhlášky byla medaile Za obranu Kavkazu udělována všem účastníkům obrany Kavkazu, vojákům Rudé armády, vojenského námořnictva a vojsk NKVD, ale též civilistům, kteří se bezprostředně účastnili obrany. Medaile se udělovala jménem Prezidia Nejvyššího Sovětu SSSR na základě dokumentů, které osvědčovaly faktickou účast na obraně Kavkazu nejméně po dobu třech měsíců od července 1942 do října 1943. Vojákům účastnícím se obrany Kavkazu byla medaile předávána veliteli vojenských jednotek a náčelníky úřadů na základě informací nebo druhých dokumentů s vyjmenováním důvodů pro jejich vyznamenání. Medaile byla udělována na základě dokumentů o úmrtí, propuštění vojáka do zálohy, nebo dalších dokumentů, které potvrzovaly účast na obraně. Civilistům účastnícím se obrany Kavkazu ve stanoveném období nebo se účastnili výstavby obraných zařízení a opevnění na podzim roku 1941, byla medaile předávána na základě dokumentů sestavených vedoucími pracovníky a jejich schválení zástupci Sovětů oblasti. Účastníkům obrany Kavkazu z řad vojska a civilistů, kteří byly v období obrany zraněni nebo vyznamenáni při obraně Kavkazu řády a medailemi SSSR, byla medaile Za obranu Kavkazu předávána nezávisle na období účasti na obraně.

    Pro obsazení Kavkazu a Zakavkazí podle plánu Edelweiss, německé velení určilo skupinu armád A s 167 000 vojáky a důstojníky, 1 130 tanky, více než 4 500 děly a minomety a 1 000 letadel. Této síle odolávala Rudá armáda s 112 000 lidmi a mnohem slabší výzbrojí. Nicméně obránci Kavkazu brzy zastavili německé vojska ve všech jejich útočných směrech. Obrana Kavkazu tak trvala až do října 1943, kdy se německá vojska začala stahovat.

    Medailí Za obranu Kavkazu bylo vyznamenáno okolo 870 000 lidí.

    Medaile je zhotovena z mosazi, má průměr 32 mm a sílu 2,5 mm. Na lícové straně je vyobrazena hora Elbrus, u úpatí hory je naftová věž a tři tanky, nad vrcholem hory jsou vyobrazena letadla. Na vrchu medaile nad vyobrazeními je nápis ЗА ОБОРОНУ КАВКАЗА. Medaile je lemována ornamentem z hroznů vinné révy, navrchu je ornament přerušen pěticípou hvězdou, v dolní části medaile je stuha na které je nápis СССР, který je uprostřed přerušen srpem a kladivem. Lícová strana je lemována vystouplým okrajem. Na rubové straně je na třech řádcích nápis ЗА НАШУ СОВЕТСКУЮ РОДИНУ, nad tímto nápisem je vyobrazen srp a kladivo. Všechny nápisy a vyobrazení na medaili jsou vystouplé. Medaile se za pomoci očka a kroužku přichycuje k pětiúhelné kolodce, která je pokryta zvrásněnou hedvábnou stuhou olivové barvy o šířce 24 mm. Uprostřed stužky jsou dva bílé proužky o šířce 2 mm, rozdělené olivovým proužkem stejné šířky. Na okrajích stužky je modrý proužek o šířce 2,5 mm na každé straně. Medaile má různé typy očka (letované a lisované s medailí - buď ve tvaru písmene P nebo zaoblené).

Medaile Za obranu Kavkazu

SSSR - Medaile Za obranu Kavkazu - Topsid.com
Novinky

19.7.2008 - Fotogalerie

Památník II.světové války v Hrabyni

13.5.2008 - Fotogalerie

Areál čs.opevnění Hlučín-Darkovičky

4.5.2008 - Fotogalerie

Letecké muzeum Kbely 2008

1.3.2008 - Články a osobnosti

Michail Jefimovič Katukov

Konstantin K. Rokossovskij

Michail T. Kalašnikov

TOPlist

© 2004-2016 admin

Určeno pouze pro osobní použití. Jiná publikace je bez předchozího písemného souhlasu autora zakázána!