Na tomto webu jsou pro využití reklamy používány soubory cookie. Procházením tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím
Další informace

Lev Lvovič Šestakov

Lev Lvovič Šestakov

Narozen12.prosince 1915
MístoAvdejevka
HodnostPlukovník
KampaněŠpanělsko, SSSR
Sestřely celkem29
Úmrtí13.března 1944

    Lev Lvovič Šestakov se narodil 28.prosince 1915 v osadě Avdejevka v oblasti Jasinovatského okresního města v Doněckém kraji v rodině železničáře. Dokončil šestitřídní základní školu, poté absolvoval školu FZU. Pracoval jako zámečník-nástrojař v depu stanice Jasinovatka. V roce 1932 nastoupil na Dněpropetrovský institut železničního transportního inženýrství. Ve druhém ročníku po komsomolském putování byl zapsán jako posluchač 11.vojenské školy pro piloty ve Vorošilovgradu. Školu zakončil s výborným prospěchem v roce 1935. Staršina Šestakov byl poslán k 2.stíhací letce v Kyjevu. V roce 1936 si osvojil stíhačku Polikarpov I-16. V polovině roku 1937 poručík Šestakov odjel do Španělska, kde za půlroku vykonal 150 bojových letů na I-16 a v 90 leteckých soubojích sestřelil 8 nepřátelských letadel. Více než 30 letadel sestřelila eskadra v které bojoval. Spolu s A.K. Serovym a B. Bobrovym byl Šestakov nejdůslednějším z letců vojenského letectva RKKA, bojujících ve Španělsku. Za boje nad Zaragozzou na Teruelské frontě a nad Aragonem byl vyznamenaný řádem Lenina a řádem Rudého praporu.

    Po návratu do vlasti velel stíhací letce a od září 1939 byl zástupcem velitele 69.stíhacího pluku. Od června 1941 major L.L. Šestakov fakticky vedl pluk, organizoval bojovou činnost a osobně se účastnil bojů. Od 16.července byl oficiálně velitelem pluku. Šestakov se svými letci vlétali do boje přímo z ulic bránící se Oděssy. Ze Šestakova podnětu byly stíhací I-16 upraveny pro vedení bitevník útoků, vyzbrojené raketami a malými pumami. Do září 1941 samostatně sestřelil 3 letadla a ve skupině 8 letadel nepřítele. Účastnil se obrany Oděssy, letci 69. stíhacího leteckého pluku (později 9.GIAP) sestřelili ve vzduchu 94 letadel, takové výsledky neměl tenkrát žádný pluk. Jako prvnímu mu bylo ve VVS uděleno vlastní pojmenování - Oděsský. Titul Hrdiny Sovětského Svazu a předání řádu Lenina a medaile Zlatá Hvězda (číslo 988) byly Lvu Lvoviči Šestakovi uděleny 10.února 1942.

    V listopadu byl pluk odeslaný do týlu k přeformování a přezbrojení na stíhačky LaGG 3. V únoru 1942 byl pluk vyznamenán řádem Rudého praporu a v červnu mu byl předán gardový prapor.

    Od 10.června 1942 kdy stál v čele 9.GIAP L.L. Šestakov, se pluk účastnil bojů na Jižním frontu, nad Charkovem, ve Voroněžském a Stalingradském směru. V červenci 1942 se z podmětu velitele 8.letecké armády T.T. Chrjukina stal Šestakovův pluk speciálním, toto zvláštního označení si stíhací pluk vydobyl svým vynikáním nad ostatními ve vzduchu. V září byl přezbrojený na Jak 1 a posílený zkušenými letci, kteří nahradily ztráty z předchozích bojů. Šestakov se účastnil bojů skoro každý den, dosáhl 11 samostatných sestřelů. 10.ledna 1943 sestřelil Bf 109 a sám byl sestřelen, byl zraněn na hlavě a zádech. Nouzově přistál s Jakem na poli a sotva úspěšně opustil kabinu bylo jeho letadlo rozmetáno kulometnou dávkou z Messerschmittu. Nad Stalingradem letci 9.GIAP zničili ve vzduchu okolo stovky letadel nepřítele.

    Koncem léta 1943 byl určený jako zástupce velitele 6.GIAD. Ale štábní práce mu vůbec nevyhovovala. V srpnu 1943 byl Šestakov jmenovaný velitelem 19.IAP prvního leteckého pluku speciálně vytvořeného pro vedení volného lovu. Do jeho sestavy přišli nejlepší piloti z různých částí 8.letecké armády, všichni měli na kontě několik sestřelů. A znovu velitel pluku létal spolu s řadovými piloty.

    13.března 1944 plukovník Šestakov absolvoval svůj poslední boj, sestřelil 3 Junkersy Ju 87 a uzavřel svůj účet na 26 sestřelů. Došlo k tomu u vesnice Davydkovcy v Chmelnickém kraji. Během posledního útoku těsně naletěl k protivníkovi. Do Ju 87 vypálil dávku, junkers explodoval a tlaková vlna po explozi zničila Šestakovův stroj. Úspěšně vyskočil na padáku, ale na jeho plné rozvinutí nestačilo pár set metrů. Ještě v květnu, když zbývalo v jedné roli hodně sněhu, bylo nalezeno jeho tělo s řády a Zlatou Hvězdou hrdiny na prsou.

    To byla bolestná ztráta pro zem, v jeho podobě vojenské letectvo ztratilo talentovaného velitele, od kterého se slibovalo že v budoucnu bude leteckým vůdcem, který dosáhne vysokého postavení.

    Gardový plukovník Šestakov na nebi Španělska a nad rodnou zemí uskutečnil 600 bojových letů, uskutečnil 130 leteckých soubojů a samostatně sestřelil 29 letadel nepřítele a dalších 45 letadel ve skupině.

    Lev Šestakov byl pohřben v mohyle bratrství u Věčného ohně v Chmelnicku. Na místě jeho skonu je postaven obelisk. Jeho jméno nese kolchoz a škola ve vesnici Davydkovcy a ulice ve městě Avdejevka.

    Za léta služby byl vyznamenán dvěma řády Lenina, dvěma řády Rudého praporu a řádem Vlastenecké války 1.stupně.


- Topsid.com
Novinky

19.7.2008 - Fotogalerie

Památník II.světové války v Hrabyni

13.5.2008 - Fotogalerie

Areál čs.opevnění Hlučín-Darkovičky

4.5.2008 - Fotogalerie

Letecké muzeum Kbely 2008

1.3.2008 - Články a osobnosti

Michail Jefimovič Katukov

Konstantin K. Rokossovskij

Michail T. Kalašnikov

TOPlist

© 2004-2016 admin

Určeno pouze pro osobní použití. Jiná publikace je bez předchozího písemného souhlasu autora zakázána!