Na tomto webu jsou pro využití reklamy používány soubory cookie. Procházením tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím
Další informace

Josef Dygrýn - Ligotický

Josef Dygrýn - Ligotický

Narozen6.března 1918
MístoPraha
HodnostPlukovník in memoriam
KampaněVelká Británie
Sestřely celkem6
Úmrtí4.června 1942

    Narodil jako dítě svobodné matky 6.března 1918 v Praze. Vychovávala ho teta v Hněvkovicích u Humpolce. Vyučil se strojním zámečníkem, krátce pobýval v Praze a u strýce ve Lhoticích u Humpolce. Odtud je také odvozeno jeho pozdější jméno Ligotický (Lhotický podle Lhotic). Zájem o techniku a letectví jej nakonec přivedl do školy pro odborný dorost letectva při VLU v Prostějově, kterou prodělával v letech 1937 až 1938. Tamtéž pak prodělal i kurs létání podle přístrojů, což se mu později v Británii při nočním létání dobře hodilo. Onoho tragického 15.března 1939 chtěli žáci učiliště na starých stíhačkách Avia Ba-33 uletět do sousedního Polska, ale velitel VLU plukovník Bedřich Starý jim v tom zabránil.

    Svobodník Josef Dygrýn proto stejně jako ostatní letci zvolil pozemní cestu a 14.června 1939 s pistolí v ruce přešel u Morávek hranice do sousedního Polska. Po krátkém pobytu v Krakově a v táboře v Malých Bronowicích pak 29.července 1939 odplul na lodi Castelholm do Francie. Tam se však k bojové činnosti nedostal. Cvičil a přeškoloval se sice na základnách Avord a Chartres, ale rychlý spád válečných událostí jej donutil k rychlému odjezdu na britské ostrovy.

    Do RAF byl přijat v hodnosti Sergeant. Po přeškolení na Hurricany u 6.OTU v Sutton Bridge byl 14.října 1940 přidělen nejprve k britské 85 a dvanáct dní na to k 1.stíhací squadroně. I díky jemu se 1.squadrona stala proslulou jednotkou. Jeho pilotní schopnosti však tehdy ještě nedosahovaly pozdější úrovně. V průběhu dvou týdnů - od 29.října do 13.listopadu 1940 - při nezdařených přistáních zcela odepsal dva Hurricany (P5187 a N2433). Situace vedla k tomu, že musel být odeslán na doškolení k CFS v Upavonu (27.listopad až 8.prosinec 1940). Od té doby již žádnou havárii neměl.

    Poprvé na sebe výrazně upozornil v době, kdy Luftwaffe přešla k nočním náletům na Británii. V průběhu velkého nočního boje nad Londýnem v noci z 10. na 11.května 1941 jeho Hurricane Mk.IIB Z2687 šel do vzduchu celkem třikrát a sestřelil celkem tři nepřátelské letouny - dva He 111 a jeden Ju 88. To byl skutečně raketový nástup na stíhače, o jehož pilotních kvalitách ještě nedávno leckdo pochyboval. V následujících týdnech se 1.squadrona zúčastnila řady bojových akcí nad Kanálem a nad severní Francií a on znovu potvrdil své kvality: sestřelil další dva letouny a další poškodil; podílel se i na zneškodnění plovákového He 59. Stal se tak nejúspěšnějším československým stíhačem roku 1941. Po úspěších pochopitelně následovala i vyznamenání, mezi nimiž dominovala Záslužná letecká medaile (DFM).

    U britské 1.squadrony, kde sloužila celá řada jeho krajanů, setrval do 23.září 1941. V té době totiž byli stíhači, dosud sloužící u Britů, stahováni k československým jednotkám, aby tak zaplnili místa po padlých, nezvěstných, raněných či odvelených druzích. Josef Dygrýn byl přemístěn k 310.československé stíhací squadroně, která tehdy ve skotském Dyce vyměňovala Hurricany za Spitfiry. Po přezbrojení se pak přesunula do jižní Anglie. Krátce poté byl Dygrýn povýšen na Warrant Officera.

    V září 1941 se Josef Dygrýn oženil s dvacetiletou příslušnicí WAAF Doris Grevesovou. Po pěti měsících mu však manželka náhle zemřela. Dygrýn, založením spíše introvert, pak většinu volna trávil gravírováním své osobní zbraně, kterou rok předtím koupil v jakési hospodě od bývalého španělského interbrigadisty. Koupil od něj i stříbrem vykládaný opasek a pouzdro na revolver. Kamarádi obdivovali jeho pozoruhodnou cizelérskou práci, ačkoli osn sám ji ze skromnosti spíše tajil. Astru si krásně vyzdobil. Na rukojeti se skvěl pilotní odznak RAF z bílého kovu, hlaveň byla ozdobena jmény Doris, Noel a Paddy.

    U 310.squadrony setrval do 20.května 1942, kdy se na žádost F/L Karla Kuttelwaschera, DFC, vrátil ke své staré 1.squadroně. Kuttelwascher, jenž tehdy jako velitel její A letky slavil velké úspěchy při nočních ofenzivních operacích Night Intruder nad okupovanou Francií, zde hodlal postavit českou letku intruderů, vyzbrojenou čtyřkanonovými Hurricany Mk.IIC.

    V noci ze 3. na 4.června 1942 panoval na letišti Tangmere, odkud 1.squadrona operovala, čilý ruch. K akci Night Intruder se připravovalo celkem sedm pilotů, mezi nimi i tři Češi: F/L Karel Kuttelwascher, P/O Otto Pavlů a W/O Josef Dygrýn. Piloti v různých intervalech směřovali k několika německým leteckým základnám: St. André de l´Eure (Kuttelwascher této noci sestřelil dva a poškodil třetí nepřátelský stroj), Evreux-Fauville a Chartres. Kola Dygrýnova Hurricanu Mk.IIC Z3183 se odlepila z dráhy v 01.05 h a krátce poté stroj zmizel v temnotě. Od té doby jej už nikdo živého nespatřil. Dygrýn měl za úkol hlídkovat v okolí letiště Evreux-Fauville, ale přesnou příčinu jeho ztráty již asi nikdo neobjasní. Určitým vodítkem může být pouze Kuttelwascherovo hlášení, že při návratu zaregistroval mimořádně silnou palbu flaku z přístavu Le Havre. Nelze vyloučit, že jejím terčem byl právě Dygrýnův letoun.

    Teprve po třech měsících, 8.září 1942 mořský příboj vynesl na anglické pobřeží u města Worthingu mrtvolu neznámého letce. Na blůze battledressu měl našitý pilotní odznak RAF a stužky tří vyznamenání. Podle nich vzniklo podezření, že jde právě o Dygrýna, ale jistota nebyla, neboť tělo bylo v rozkladu a identifikační štítek scházel. Mrtvý však měl u sebe automatický revolver Astra model 1915 s mistrně gravírovanou rukojetí. Nebýt této zbraně, která byla známa jeho kamarádům, byl by Dygrýn zřejmě někde pohřben jako neznámý letec. Tato maličkost nakonec přispěla k tomu, že v mrtvém byl nakonec pozitivně identifikován právě Josef Dygrýn. Ostatky byly pohřbeny za všech vojenských poct 14.září 1942 na hřbitově ve Westwellu v Kentu (hrob číslo 243), vedle hrobu své manželky, která náhle zemřela tři měsíce před ním.

    Československo i Velká Británie vysoce ocenily jeho úspěšnou bojovou činnost udělením několika vyznamenání: třikrát Československým válečným křížem, dále Československou medailí Za chrabrost, Československou medailí Za zásluhy I.stupně, Pamětní medailí čs. zahraniční armády (se štítky F a VB), britskou Distinguished Flying Medal, The 1939-1945 Star with Battle of Britain Clasp, Air Crew Europe Star a Defence Medal. Svou poslední bojovou akci absolvoval jako rotmistr, po válce byl in memoriam nejprve povýšen na podporučíka a roku 1991 na plukovníka.


Josef Dygrýn - Ligotický - Topsid.com
Novinky

19.7.2008 - Fotogalerie

Památník II.světové války v Hrabyni

13.5.2008 - Fotogalerie

Areál čs.opevnění Hlučín-Darkovičky

4.5.2008 - Fotogalerie

Letecké muzeum Kbely 2008

1.3.2008 - Články a osobnosti

Michail Jefimovič Katukov

Konstantin K. Rokossovskij

Michail T. Kalašnikov

TOPlist

© 2004-2016 admin

Určeno pouze pro osobní použití. Jiná publikace je bez předchozího písemného souhlasu autora zakázána!